שאלות ותשובות

לימודי פיקוח בנייה מיועדים לכל למי שרוצה להיות מנהל בתחום הבניה או שרוצה להתמקצע ולהרחיב את ידיעותיו באופן משמעותי. בעלי ניסיון של לפחות 5 שנים בענף הבניה, קבלנים, יזמים, מהנדסים, הנדסאים, מנהלי פרויקטים, מפקחים, אדריכלים, מעצבים, בונים פרטיים והמעוניינים לנהל ולפקח על הבניה בעצמם.

הלימודים נמשכים כשלושה חודשים (תלוי בחגים) סה"כ 20 מפגשים של 3 שעות פעם בשבוע

על מנת להתקבל ללימודי פיקוח בנייה נדרשים המועמדים להיות עם ניסיון ולעבור ראיון טלפוני לוודא התאמה.

בוגרי הקורס יקבלו תעודה מותנית בהשתתפות פעילה בשעורים של לפחות 75%  והגשת עבודת סיום.  תעודת סיום הקורס תוענק לבוגרים במסגרת לימודי תעודה של המרכז למצוינות בה יפורטו שעות הלימוד, ורשימת המרצים .

הביקוש למפקחי בנייה מקצועיים נמצא בעלייה מתמדת בשנים האחרונות – לכן בוגרי הקורס יוכלו להשתלב בתחום כמפקחים עצמאיים או עבודה בחברות פיקוח קיימות.

תפקידו של מפקח הבנייה הוא לייצג את המזמין (הלקוח), מול המתכננים והמבצעים השונים, המעורבים בפרויקט, בין אם בשטח ובין אם במשרדי הרשויות השונים.

התפקיד כולל: בניית מסגרת תקציבית לפרויקט ומעקב שוטף, באופן בו לא תיווצר חריגה בהוצאות המתכוננות.

מפקח בנייה אחראי על ניהול מכרזים לקבלני המשנה השונים ובעלי המקצוע, בקרה על חשבונות ואישורי תשלום בהתאם להתקדמות השלבים בפרויקט. בסמכותו של מפקח הבנייה לאשר, או לא לאשר, את ביצוע התשלום.

מפקח הבנייה אחראי על ביצוע בקרה מקצועית ועל איכות העבודה בשטח,

בשוטף ולאורך בכל הפרויקט, מבצע מפקח הבנייה, מעקב אחרי לוחות הזמנים, ניהול הקבלנים והספקים. לעיתים ישמש המפקח כמתאם יועצים וזאת במידה ושכר הלקוח, את שירותיו בשלבי התכנון המוקדמים של הפרויקט.

פיקוח בנייה מתומחר עפ"י כמה פרמטרים:

  • ניסיון מקצועי.
  • מורכבות הפרויקט.
  • גודל הנכס/ השטח.
  • בנייה מחדש או שיפוץ.
  • בקשת הלקוח לפיקוח בלבד, ללא ניהול.

ישנם מפקחי בנייה אשר גובים שכ"ט עפ"י אחוזים מעלות הפרויקט (בפרויקטים גדולים פיקוח אמור להגיע ל 4-6% מעלות הבית) וישנם אלו אשר מתמחרים לפי ביקור יומי באתר, או שכר חודשי. כך או כך, ממוצע השכר עומד על כ- 5K-20K

לא. באופן מוזר אין חוק כשזה. המקצוע "פיקוח בנייה" נולד מתוך הצורך בשטח, כאשר הבינו הבונים ואנשי המקצוע מתחום הבנייה, כי מדובר בתחום מסובך מאד ומורכב וחשוב שתהיה פונקציה בשטח, אשר תלווה את הלקוח ואת כלל המעורבים בפרויקט באופן ברור ומקצועי, הבינו כי נוכחותו של מפקח בנייה באתר חשובה מאין כמותה, אך רק המפקח יקבע מתי ובאיזו תדירות יגיע לאתר.

כל מקרה לגופו. נציין כי המפקח אינו חייב להיות בכל יום באתר, אך מתוך הנחה, שעליו להיות מעודכן במתרחש בפרויקט, יהיו מצבים, או שלבים, במהלך העבודה אשר נוכחותו תהיה הכרחית ונחוצה.

מפקח בנייה מנוסה ומקצועי, יודע להיות ברגעים המתאימים באתר ולשמור על בקרה ושליטה בפרויקט

למפקח בנייה סמכויות רבות בפרויקט ותפקידו ללוות את הלקוח לאורך כל התהליך והשלבים.

הכשרתו המקצועית של מפקח הבנייה, כוללת הקניית ידע מקצועי בנושאי תקינה וחוקי בנייה, כמו גם, הכשרה בקריאת תכניות אדריכליות ונושאים נוספים בתחום.

לעומתו, מנהל פרויקט, מטפל בפן היותר עסקי בפרויקט, בכספים ותשלומים מול הספקים והקבלנים. בפרויקטים קטנים, נוכל לראות מפקח בנייה שהוא גם מנהל הפרויקט, אך בפרויקטים גדולים ומורכבים, נהוג לשכור את שירותיהם של מפקח בנייה ומנהל פרויקט, בנפרד.

בסעיף זה, הניסיון והידע המקצועי של מפקח הבנייה, יבואו לידי ביטוי באופן משמעותי, שכן, ככל שיהיה מנוסה ומקצועי, כך יוכל המפקח לבצע בעצמו בדיקות איכות שונות, או לדעת אילו בדיקות איכות יש לבצע ולדרוש מבעל המקצוע המתאים לבצען עבורו.

מפקח בנייה שאינו מכיר חוקים ותקנים, לא ידע לאבחן את איכות העבודה ולא ידע לדרוש תיקון מבעל המקצוע אשר ביצע את העבודה.

הסיכון הוא ברובו של הלקוח/ הבונה. שכן, אם מדובר בלקוח אשר אינו מבין בתחום הבנייה, לא יהיה מי שישמור על תקינות העבודות בשטח וידאג לאינטרסים שלו.

כאשר אין מפקח בנייה באתר, כל הפרצות פתוחות, מה שיוביל לחריגות במסגרת התקציב, חריגות בבנייה, חריגות בלוחות הזמנים וכישלון הפרויקט הוא התוצאה.